Food Delivery System Becomes Popular Among Teachers

Every Wednesday, dozens of teachers are delivered snacks via The Eagle Express.

Junior+Jake+Houston+stands+with+the+rest+of+the+Eagle+Express+just+before+the+group+departs.

Emily Bohn

Junior Jake Houston stands with the rest of the Eagle Express just before the group departs.

If you’ve looked out into the hallways on a Wednesday morning, chances are you’ve seen Mrs. Whitmore and her students making their rounds with the Eagle Express. 

The Eagle Express is a delivery food system for the teachers. Orders are taken and delivered right to teachers’ desks for only a couple of dollars depending on the item or items.

Mrs. Whitmore helped to establish the program last year, just before spring break. The cart began as a delivery of only popcorn, but has since upgraded to a variety of foods and drinks.

Whitmore picks up the food, sodas and lemonade mixes at Sam’s before the week begins. She has to fill out a PO to the school for every trip. Practically all of the profit for the program comes from the teachers’ purchases, which then goes right back into buying food.

Emily Bohn
Jobs are assigned each week and posted on the door.

She sends out a Google form every Monday to all of the teachers, asking for their orders. Then, she prints out the individual orders during lunch, onto small forms like the one pictured below.

On Tuesday, cups are labeled and filled with ice while cookies are made and water is heated during first period. During second period, Ms. Sacks’ class comes over to help prepare the rest of the food.

The jobs, both for preparation and for delivery, are rotated each week, giving every student an opportunity. 

While delivering, there is a pusher (who pushes the cart), someone to give the food (to the teachers), a puncher (who hole-punches teachers’ cards), someone to collect the money (for the food), and a checker (who ensures everything is

correct).

Emily Bohn
This is the order form that the Eagle Express workers use.

Not only is the experience fun, but it teaches business, math, and cooking to students.

Drinks range from a 25 cent bottle of water and a 75 cent French vanilla cappuccino. Foods range from a cooked breakfast sandwich for $1.25 to a 25 cent cheese stick. Soon, they will be adding pistachios, popcorn, and hummus with pretzels. 

Although the program makes little profit, it has become very popular among teachers, with about 30 of them buying food each week. This adds up to $25-$30 profit.

Math teacher Mr. Hysong has purchased a variety of snacks from the cart.

“[I’ve gotten] cookies, granola bars, cheese sticks, and snack mix. I tend to spend $2 to $3 each week,” Hysong said.

Science teacher Mr. Kling sticks with the same order every week.

“I get an Arnold Palmer and chocolate mini donuts,” he said. 

You can follow the Eagle Express on Twitter @LHSEagleExpress.